Tematické úlohy

Kyselé deště

  1. S pomocí literatury nebo internetu stručně popiš podstatu kyselých dešťů.
    • kyselý déšť je definován jako typ srážek s pH nižším než 5,6. Normální déšť má pH mírně pod 6, tedy je mírně kyselý. Toto přirozené okyselení způsobují oxidy dusíku, síry a uhlíku, které tvoří s vodou slabé kyseliny.
  2. Jmenuj alespoň tři způsoby, jakými se do ovzduší dostávají oxidy dusíku, síry a uhlíku.
    • sopečná činnost, spalování fosilních paliv, dýchání organismů, automobilové splodiny
  3. Jmenuj alespoň tři environmentální rizika, které mohou způsobovat kyselé deště.
    • kyselost půdy (uvolňování kovů), kyselost vody (růst fytoplanktonu, úhyn ryb), zvětrávání málo odolných hornin (porušení skalních masivů, soch)
  4. S pomocí internetu vyhledej mapu České republiky, která zobrazuje charakteristiku narušení půdy v důsledku kyselých dešťů. Lokalizuj nejpostiženější oblasti a zkus vysvětlit proč se nacházejí právě zde.
    • pohraniční část Krušných hor, Krkonoše, Hrubý Jeseník
    • jedná se o návětrné strany hor, tedy lokality, kde dochází k největším úhrnům srážek na území ČR. Na našem území převládají během roku především západní a severozápadní větry, tudíž se okyselené srážky zachytí především na horských bariérách, které lemují naše severní hranice.
  5. Doplň:
    • Kyselinotvorné oxidy jsou tvořeny kyslíkem a dalším prvkem, kterým je většinou nějaký nekov. Zásadotvorné oxidy jsou tvořeny kyslíkem a dalším prvkem, kterým je většinou nějaký kov. Kyselé deště jsou způsobeny především oxidy dusíku, síry a uhlíku.